You are currently viewing <strong>Spotkanie z Himalaistką</strong>

Spotkanie z Himalaistką

8 listopada br. uczniowie Szkoły Branżowej wzięli udział w spotkaniu z panią Aleksandrę Dzik – himalaistkę, skialpinistkę, zawodniczkę w rajdach przygodowych, specjalizującą się w wyjazdach w odległe masywy Azji, od Kaukazu poprzez Ałtaj, Pamir i Tien-Szan, aż po Himalaje.Do największych osiągnięć pani Oli można zaliczyć m.in.: wejście na ośmiotysięcznik Gasherbrum II, zdobycie tytułu „Śnieżnej Pantery”, przyznawany za zdobycie pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR. Jako pierwsza kobieta ukończyła  najdłuższy dystans zawodów Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme. W 2013 była organizatorką i kierowniczką międzynarodowej wyprawy na Nanga Parbat, która została przerwana z powodu ataku terrorystycznego na bazę znajdującą się u podnóża gór.

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, poświęconych bezpieczeństwu w górach. Zapoznali się ze sprzętem, z którego korzystają himalaiści, ale również którego powinny używać osoby uprawiające turystykę górską. W drugiej części spotkania młodzież poznała kulisy organizacji i próby zdobycia szczytu Nanga Parbat oraz przyczynę przerwania wyprawy.

Spotkanie, które miało miejsce w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wschowie, odbyło się w ramach projektu „Każdy ma swój Mount Everest” Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek” finansowanego  ze środków Fundacji PZU.

                                                                                                            Sylwia Morawska

                                                                                                              Joanna Chodorowska