You are currently viewing Wycieczka w ramach programu „Poznaj Polskę”

Wycieczka w ramach programu „Poznaj Polskę”

W dniach 29 – 31 maja 2023r. odbyła się wycieczka  na Pomorze Zachodnie, w ramach programu „Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem wycieczki było poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii.

Trasa podróży obejmowała:

Szczecin – gdzie zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem, który oprowadzał po najważniejszych historycznych dla miasta miejscach. Zapoznaliśmy się z dziejami miasta, tymi najdawniejszymi z czasów rodu Gryfitów, ale również z czasów współczesnych.

Kamień Pomorski – Zespół Katedralny  i  przylegający do niej wirydarz zrobił ogromne wrażenie. To tutaj w XII wieku znajdowała się siedziba biskupstwa pomorskiego obejmującego swoim zasięgiem niemal połowę wybrzeża Bałtyku.

Dziwnów –  w Parku Miniatur i Kolejek zapoznaliśmy się z 30 latarniami polskiego wybrzeża w miniaturze oraz replikami lokomotyw, parowozów i wagonów kolejowych.

Wolin – tu, zwiedzając zrekonstruowaną osadę Słowian i Wikingów oraz poznając ich tradycje, zwyczaje i historię, przenieśliśmy się w czasy IX-XI wieku.

Świnoujście – dużą atrakcją wycieczki okazało się zwiedzanie Latarni Morskiej, jednej z najwyższych latarni na świecie oraz najwyższej na wybrzeżu Morza Bałtyckiego oraz Fortu Gerharda – XIX-sto wiecznego pruskiego fortu nadbrzeżnego. Dodatkową atrakcją był rejs promem. Obecnie wodna droga jest jedyną dostępną drogą do latarni. 

Trzęsacz – w Multimedialnym Muzeum poznaliśmy historię Ruin Kościoła w Trzęsaczu oraz jak na przestrzeni wieków toczyła się tu walka człowieka z żywiołem. Uzupełnieniem wizyty w muzeum był spacer z przewodnikiem do ruin kościoła. Trzęsacz jest wyjątkowym miejscem na mapie wybrzeża, ponieważ przechodzi tu piętnasty południk, wyznaczający czas środkowoeuropejski.

Stargard Szczeciński – w ostatnim punkcie wycieczki zwiedzaliśmy zespół kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Świata, który jest najważniejszym obiektem architektonicznym miasta. Wielkie wrażenie zrobiła na nas pochodząca XIII-XV wieku gotycka świątynia o ogromnych rozmiarach. Z tego okresu pochodzą również fragmenty murów obronnych oraz cztery baszty obronne.

Pobyt nad Morzem Bałtyckim dla wielu uczestników wycieczki był pierwszym spotkaniem z tym akwenem. Dostarczył wiele wrażeń, spełnił ich marzenia.

Podczas wycieczki sprzyjała nam pogoda, dobry humor i entuzjazm.

 Czy była udana? O to należy zapytać uczestników 🙂

Joanna Chodorowska