You are currently viewing „Tydzień sportu” w ramach obchodów 55-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka we Wschowie.

„Tydzień sportu” w ramach obchodów 55-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka we Wschowie.

Turniejem piłki nożnej zainaugurowany został „Tydzień Sportu” w Specjalnym Ośrodku    Szkolno – Wychowawczym we Wschowie, który odbywał się w ramach 55-lecia istnienia placówki. W dniach od 16.05 do 20.05.2022 r. młodzież z okolicznych szkół rywalizowała w przygotowanych przez organizatorów pięciu dyscyplinach sportowych.

     Do rywalizacji w poniedziałkowym turnieju piłki nożnej przystąpiły następujące szkoły: I Zespół Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie, I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych ze Sławy oraz gospodarz – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy we Wschowie.  Zawody rozgrywane były systemem mieszanym, dlatego każda drużyna miała w swoim składzie przedstawiciela z każdej szkoły. Celem była integracja, rywalizacja, ale przede wszystkim dobra zabawa.

     Zanim na dobre rozpoczęła się walka na boisku Tydzień sportu uroczyście otworzyła dyrektor SOSW – Pani Lucyna Kowalczykowska. Była to odpowiednia okazja do przekazania koszulki piłkarza reprezentacji Polski – Przemysława Frankowskiego Panu Danielowi Turkowiakowi – prezesowi firmy Ars Longa Sp. z o.o., który wylicytował ją za 5 000 zł. Kwota przelana na konto stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem i Zespołem Aspergera „Bliżej Autyzmu” wsparła zbiórkę na zakup pionizatora – Innowalka poprawiającego jakość życia podopiecznych SOSW we Wschowie.

     Sportowe zmagania rozpoczął mecz „Nauczyciele kontra Uczniowie”. W regulaminowym czasie gry nie padły żadne bramki i o końcowym rozstrzygnięciu musiały zdecydować rzutu karne, z którymi lepiej poradzili sobie Uczniowie. W Turnieju właściwym rozegranych zostało 10 spotkań. Byliśmy świadkami wielu wspaniałych zagrań, interwencji bramkarzy, ale przede wszystkim padło sporo bramek, które oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność. W przerwach między spotkaniami można było posilić się kiełbaską z grilla oraz owocowym przysmakiem. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale i koszulki.

     Drugi dzień tygodnia sportowego to 55-minutowy marszobieg zorganizowany na „Bluszczowym Szlaku”. We wspólnym biegu udział wzięły następujące szkoły: SP 1, SP 2, SP 3, I ZS oraz SOSW. Po odebraniu numerów startowych i krótkiej rozgrzewce przyszedł czas na bieg. Ze startu wspólnego najszybciej wyszli uczniowie I Zespołu Szkół. Celem aktywności był jednak ciągły ruch w postaci marszu lub biegu wykonywany przez 55 minut. Każdy z uczestników poruszał się według własnych możliwości. Przyjemna atmosfera i pogoda pozwoliły uczestnikom na bezpieczne wykonanie zadania. Po intensywnym wysiłku na sportowców czekało pyszne ciasto, napoje, owoce oraz pamiątkowe medale, które wręczyła dyrekcja SOSW.

     Kolejną propozycją Tygodnia Sportu  z okazji obchodów 55- lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego był Turniej w BOCCIE. Uczniowie SOSW nauczyli grać przybyłych uczestników ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w tę piękną grę, która uczy cierpliwości, precyzji, a także posiada nieskończenie wiele rozwiązań taktycznych. Rozegrano 15 meczów. Drużyna składała się z 3 osób – po jednym przedstawicielu z każdej szkoły. Panowała atmosfera tolerancji i integracji.

     W kolejnym dniu odbyły się wyścigi rzędów dla klas młodszych I- III. Do udziału zaprosiliśmy Szkołę Podstawową nr 1, Szkołę Podstawową nr 2 oraz Szkołę Podstawową nr 3. Każda konkurencja była przeprowadzona z bardzo dużym zaangażowaniem uczestników. Drużyny były mieszane po 2  zawodników z każdej szkoły, dzięki czemu panowała świetna zabawa i współzawodnictwo. Dzieci pomagały sobie nawzajem oraz dopingowały kolegów i koleżanki z drużyn. Każdy uczestnik otrzymał medal oraz owoce i wodę.

     W piątym dniu rozegrany został turniej „trójek siatkarskich”. W kategorii szkół ponadpodstawowych udział wzięły: I Zespół Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie, I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy we Wschowie. W kategorii szkół podstawowych do rywalizacji przystąpiły: Szkoła Podstawowa nr 1 we Wschowie, Szkoła Podstawowa nr 2 we Wschowie, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy we Wschowie. Graliśmy systemem „każdy z każdym” 3 sety. Zespoły były tworzone z reprezentacji każdej ze szkół po dwie dziewczynki i dwóch chłopców. Uczestnik był ubrany w określony kolor koszulki, który wskazywał na dany zespół np. „zielonych” Celem gry w siatkówkę była przede wszystkim integracja, poznanie siebie, czerpanie radości i satysfakcji. Zaangażowanie, wola walki i determinacja dopisywała w każdym meczu na boisku. Liczyła się dobra zabawa, uśmiech i gra „fair – play”. W przerwach między meczami każdy mógł skosztować pysznych owoców. Wszyscy otrzymali na koniec turnieju pamiątkowe medale.

     Zakończony „Tydzień Sportu” nie mógłby się odbyć bez wsparcia wielu sponsorów, osób i instytucji. Szczególne podziękowania kierujemy do: Prezesa firmy Ars Longa Sp. z o.o. Pana Daniela Turkowiaka, Państwa Hajduk, Państwa Pihil, Państwa Kostek, Piekarni Gierczak, stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem i Zespołem Aspergera „Bliżej Autyzmu”, Starostwa Powiatowego we Wschowie, CKiR, dyrekcji, nauczycieli oraz pracowników SOSW.

Marlena Turlińska

Jakub Ślipko

Damian Przybecki

Krzysztof Tomczyk

Andrzej Bieleń