You are currently viewing STYMULACJA ZMYSŁÓW W PRZEDSZKOLU    „KRAINA TĘCZY”

STYMULACJA ZMYSŁÓW W PRZEDSZKOLU „KRAINA TĘCZY”

W ramach projektu “Zamieniam zajęcia świetlicowe na zajęcia terapeutyczne, bo dobry wybór to piękne życie” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 w Przedszkolu Specjalnym Nr 6 „Kraina Tęczy” prowadzone były zajęciaze  stymulacji zmysłów. 

Zmysły pozwalają każdemu w pełni poznać świat, odbierać go na wielu płaszczyznach. Czasami z powodu różnych zaburzeń lub z niedojrzałości narządów zmysłów nasze ciała nie mają pełnej informacji o otaczającej nas rzeczywistości. Zajęcia „Stymulacji zmysłów” opierające się na teorii integracji sensorycznej miały na celu normalizację tych informacji. Stymulacja zmysłów opierała się na usprawnianiu zmysłu dotyku, wzroku, słuchu, smaku, węchu oraz na wspomaganiu czucia głębokiego i przedsionka. Zajęcia w projekcie prowadziły doświadczone terapeutki integracji sensorycznej. Spotkania miały charakter indywidualny i brały w nich udział przedszkolaki uczęszczające do przedszkola „Kraina Tęczy” oraz dzieci  uczestniczące w terapii w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. Wszystkie zajęcia odbywały się w sali doświadczania świata oraz w sali integracji sensorycznej. Dzieci korzystały ze specjalistycznego sprzętu do terapii: podwiesia ze sprzętem podwieszanym (hamaki, huśtawki), równoważni, ścieżek i paneli sensorycznych, basenu z piłeczkami, łóżka wodnego, kolumny wodnej. Każde spotkanie były zaprojektowane tak, by obok walorów terapeutycznych było dla dzieci okazją do wspaniałej zabawy. 

Tekst przygotowały: M. Wojnarowska, R. Rokicka, J. Burdziłowska E. Anioła

Projekt pt .Zamieniam zajęcia świetlicowe na zajęcia terapeutyczne, bo dobry wybór to piękne życie”współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020