You are currently viewing Poznajemy Polskę – Kraków

Poznajemy Polskę – Kraków

W dniach 10-12 maja 2022r. uczniowie Szkoły Branżowej I stopnia  w ramach projektu „Poznaj Polskę” wyjechali na wycieczkę do Krakowa.

            Miasto Kraka oferuje wszystkim niezliczoną ilość wspaniałych zabytków oraz miejsc wartych odwiedzenia. Plan zwiedzania był napięty, jednak wspaniała, słoneczna pogoda umożliwiła jego realizację w całości.

            Spacer zaczął się od krakowskiego rynku oraz Sukiennic, gdzie uczniowie mogli zobaczyć zachwycający obraz „Hołd pruski” Jana Matejki. Nie można było ominąć Kościoła Mariackiego, z którego rozbrzmiewał hejnał. Po kolacji zauroczyło wszystkich rozświetlone miasto i spacer nad Wisłą, który zaprowadził młodzież do samego smoka wawelskiego, a także pod okno papieskie – miejsce spotkań Jana Pawła II z wiernymi.

            Środa była dniem bardzo intensywnym, jednak atmosfera miasta i miejsca, które młodzież odwiedziła rekompensowały uczucie zmęczenia i przebyte pieszo kilometry. Z samego rana uczniowie zwiedzając Kazimierz zapoznali się z tradycjami i żydowską kulturą. Odwiedzili również synagogę i kirkut. Zwiedzając fabrykę Oskara Schindlera poznali postać człowieka, który w czasie wojny, poświęcając swój majątek, ocalił setki ludzi. Nie można było ominąć także „Apteki pod orłem”, gdzie swoje schronienie, pomoc i dobre słowo otrzymała ludność żydowska od Polaka – Tadeusza Pankiewicza. Spacer na Wawel oraz do domu Jana Matejki i Jana Długosza dopełnił pełen wrażeń i atrakcji dzień.

            Rozrywka i nauka  w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema oraz Kopiec Kościuszki i wspinaczka na jego wierzchołek była ostatnim miejscem w planie wycieczki.

                        Wyjazd był bardzo udany, pogoda dopisała, a wszyscy snują już plany, które miasto przybliży młodzieży nasz kraj w przyszłym roku.

                                                                                                         Sylwia Morawska

                                                                                                                   Katarzyna Gertych

                                                                                                             Jacek Szaferski