You are currently viewing Kostrzyn nad Odrą i Słońsk – lekcja historii i przyrody

Kostrzyn nad Odrą i Słońsk – lekcja historii i przyrody

W ramach projektu „W podróży po Unii Europejskiej” oraz „Polska w kręgu państw Unii Europejskiej” uczniowie SOSW wzięli udział w wycieczce do Kostrzyna nad Odrą oraz Słońska.
Uczestnicy wycieczki zwiedzali częściowo przetrwałą do dziś Twierdzę Kostrzyn, która stanowi zespół fortyfikacji wzniesionych, rozbudowywanych i użytkowanych pomiędzy XV a XX wiekiem oraz ruiny Starego Miasta, które przez stulecia było sercem Kostrzyna, a w ostatnich dniach marca 1945 r. obrócone zostało w popiół.
W Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym Parku Narodowego „Ujście Warty” w Słońsku nowoczesna, multimedialna wystawa – interaktywne gry, niesamowite projekcje i kolorowe animacje przybliżyły młodzieży przyrodnicze ciekawostki Parku. Interesującym punktem zwiedzania był wirtualny lot balonem nad Parkiem Narodowym, jedyna okazja zobaczenia terenu z lotu ptaka oraz wirtualny rejs
łodzią po nieudostępnionych turystycznie wodach Parku. Renowacja Twierdzy oraz rozbudowa Ośrodka w Słońsku to przykłady wykorzystania środków finansowych z Unii Europejskiej.
Organizatorem wyjazdu było Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek”, które pozyskało dotację z Gminy Wschowa na realizację projektu „W podróży po Unii Europejskiej” oraz dotację Starostwa Powiatowego we Wschowie na projekt „Polska w kręgu państw Unii Europejskiej”.

Joanna Chodorowska