You are currently viewing Ceramika doskonała dla smyka

Ceramika doskonała dla smyka

Zajęcia terapeutyczne w Przedszkolu Specjalnym

„Kraina Tęczy” w SOSW we Wschowie

Przedszkole Specjalne „Kraina Tęczy” realizuje projekt pt. „Zamieniam zajęcia świetlicowe na zajęcia terapeutyczne, bo dobry wybór to piękne życie”, w ramach którego realizowane są zajęcia ceramiczne.

Intensywny rozwój psychoruchowy dzieci na etapie przedszkolnym wymaga systematycznego inspirowania, dostarczania bodźców, tworzenia różnorodnych przestrzeni do eksploracji, dzięki której dziecko ma szansę dowiedzieć się kim jest i co potrafi. Udział Przedszkola „Kraina Tęczy” w unijnym programie, mającym na celu poprawę dostępności i jakości edukacji przedszkolnej, wychodzi naprzeciw szeroko rozumianym potrzebom naszych wychowanków.

Jedną z ofert wystosowanych do najmłodszych są zajęcia ceramiczne. Ceramika ma w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym piękną, ponad dwudziestoletnią tradycję. Pracownia, w której odbywają się zajęcia posiada w jeszcze niepełne profesjonalne wyposażenie uzupełniane na bieżąco w ramach projektów realizowanych na przestrzeni lat.

Co daje rewalidacja poprzez zajęcia ceramiczne?

Przede wszystkim niesamowite poczucie sprawstwa. Glina, jako materiał wyjątkowo podatny na modelowanie, pozwala dzieciom doświadczać siły własnych dłoni, tego, że poprzez naciskanie, ściskanie, zgniatanie powstają kształty mające odniesienie w świecie rzeczywistym, ale też czysto wyobrażeniowe.

W cotygodniowych zajęciach biorą udział zarówno przedszkolaki z przedszkola Kraina Tęczy oraz dzieci realizujące wczesne wspomaganie rozwoju.

Na zajęciach początkowych dzieci zapoznały się z topografią pracowni, gdyż szczególnie istotne było, by były samodzielne na miarę swoich możliwości, poznały podstawowe narzędzia i potrafiły zorganizować swoje stanowisko pracy. Zajęcia są każdorazowo dostosowane do możliwości każdego z uczestników. Zdarza się, że dziecko chce realizować własny projekt, wówczas wspólnie ustalamy sposób wykonania oraz kolejność działań. Modelowanie w glinie w sposób samoistny usprawnia koncentrację uwagi, zmniejsza napięcie mięśniowe i co najważniejsze znacząco podnosi poczucie własnej wartości. Z przyjemnością obserwuję, jak podczas kolejnych zajęć przedszkolaki działają w oparciu o doświadczenia z poprzednich zajęć, potrafią pomagać sobie wzajemnie wzbogacając i ćwicząc mowę czynną i bierną. Ceramiczne drobiazgi stworzone siłą dziecięcych paluszków, wypalone i poszkliwione wywołują uśmiech, sprawiając że dzieci są dumne z tego co wytworzyły i cały czas mają ochotę na więcej.

Joanna Lewandowska-nauczycielka plastyki, realizator zajęć ceramicznych

Projekt pt.„Zamieniam zajęcia świetlicowe na zajęcia terapeutyczne, bo dobry wybór to piękne życie”współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020